CAUTA MEDICAMENTE:

Webmagnat

<< Inapoi la lista de prospect-medicamente

Prospect Panadol




Compozitie - Panadol
Noul panadol pentru sugari si copii, cu gust de capsuni, a fost special formulat pentru a fi placut la gust si usor de administrat. Fiecare flacon contine 100 ml suspensie orala de paracetamol B.P. Fiecare doza de 5 ml contine 120 mg paracetamol. Panadol pentru sugari si copii nu contine salicilati, zahar sau alcool. Fiecare comprimat contine 500 mg paracetamol. Ambalajul contine 12 comprimate. Fiecare comprimat contine 500 mg paracetamol, 65 mg cofeina. Ambalajul contine 12 comprimate.

Actiune terapeutica - Panadol
Panadol contine paracetamol - analgezic (combate durerea) si antipiretic (reduce febra). Panadol nu irita stomacul. Comprimatele au forma alungita, fiind usor de inghitit. Panadol Extra contine o combinatie de doua substante active: paracetamol (combate durerea) si antipiretic (reduce febra) si cofeina care asigura o ameliorare suplimentara a durerii. Panadol Extra nu irita stomacul.

Indicatii - Panadol
Panadol pentru sugari si copii calmeaza durerile care insotesc aparitia dintilor, durerile de gat, durerile de dinti si reduce febra adesea asociata cu raceala, gripa si bolile infectioase ale copilariei, ca varsatul de vant, tusea convulsiva, pojarul si oreionul. Se recomanda sugarilor si copiilor pana la varsta de 12 ani, dar nu se va administra sugarilor sub varsta de 3 luni fara avizul medicului. Comprimatele Panadol Extra calmeaza rapid si eficient durerile de cap, migrenele, durerile de spate, durerile de dinti, durerile reumatice si musculare, durerile menstruale. Panadol Extra, de asemenea, amelioreaza disconfortul din raceli, gripa, dureri de gat si scade febra.

Doze si mod de administrare - Panadol
Recomandari privind administrarea: O lingura de dozare este inclusa in interiorul ambalajului. Varsta copiilor - doza Sub 3 luni - numai la recomandarea medicului De la 3 luni la 1 an - de la 1/2 pana la 1 lingura doza de 5 ml De la 1 la 6 ani - la 1 pana la 2 linguri doza de 5 ml De la 6 la 12 ani - de la 2 pana la 4 linguri doza de 5 ml Daca este necesar se repeta doza la fiecare 4 ore. A nu se depasi 4 doze in 24 de ore. Adulti: se recomanda 2 comprimate de 1-4 ori pe zi. Administrarea nu se repeta la un interval mai mic de 4 ore. A nu se depasi 8 comprimate in 24 de ore. Copii (intre 6 si 12 ani): se recomanda 1/2 comprimat pana la 1 comprimat de 1-4 ori pe zi. A nu se administra mai mult de 4 comprimate in 24 de ore. A nu se administra copiilor mai mult de 3 zile fara avizul medicului. A nu se administra copiilor sub varsta de 6 ani fara avizul medicului. Daca simptomele persista, consultati medicul. A nu se depasi doza stabilita. In cazul depasirii dozei recomandate, consultati imediat medicul, chiar daca nu va simtiti rau. Panadol Extra: aduti: se recomanda 1-2 comprimate de 1-4 ori pe zi. Administrarea nu se repeta la un interval mai mic de 4 ore. Nu se vor administra mai mult de 8 comprimate (4 doze) in 24 de ore. Panadol Extra nu este recomandat copiilor sub varsta de 12 ani. Daca simptomele persista consultati medicul. A nu se depasi doza stabilita. In cazul depasirii dozei recomandate, consultati imediat medicul, chiar daca nu va simtiti rau.

Contraindicatii - Panadol
A nu se administra concomitent cu alte produse care contin paracetamol. Daca sunteti alergic la paracetamol, nu luati Panadol.

Masuri de precautie - Panadol
A nu se depasi doza recomandata. Daca simptomele persista, consultati medicul. A nu se administra copiilor mai mult de 3 zile fara a consulta medicul. Pentru sfaturi referitoare la medicament, consultati farmacistul. A nu se administra sugarilor sub varsta de 3 luni fara avizul medicului. Nu lasati medicamentul la indemana copiilor. Nu este recomandat sugarilor sub varsta de 3 luni. In cazul unor afectiuni renale sau hepatice grave sau in cazul administrarii altor medicamente (metoclopramid, domperidon, colestiramina) consultati medicul inainte de a lua Panadol. In cazul unui tratament cu anticoagulante, daca aveti nevoie sa luati zilnic un analgezic pe o perioada indelungata, puteti sa luati in mod ocazional paracetamol. Daca sunteti insarcinata, consultati medicul inainte de a lua Panadol.

Reactii adverse - Panadol
Efectele secundare ale paracetamolului sunt rare. Pot sa apara reactii alergice, de exemplu eruptii cutanate. Consultati medicul in cazul oricaror efecte nedorite. Pot sa apara reactii alergice, de exemplu eruptii cutanate. Consumul excesiv de ceai sau cafea concomitent cu administrarea Panadol-ului Extra poate produce iritabilitate sau nervozitate. Conditii de pastrare: A se pastra la loc racoros (sub 25 grade Celsius). A se feri de lumina. A nu se congela. Data expirarii: nu utilizati medicamentul dupa data expirarii indicata pe ambalaj. Nu lasati medicamentul la indemana copiilor.

Noul panadol pentru sugari si copii, cu gust de capsuni, a fost special formulat pentru a fi placut la gust si usor de administrat. Fiecare flacon contine 100 ml suspensie orala de paracetamol B.P. Fiecare doza de 5 ml contine 120 mg paracetamol. Panadol pentru sugari si copii nu contine salicilati, zahar sau alcool. Fiecare comprimat contine 500 mg paracetamol. Ambalajul contine 12 comprimate. Fiecare comprimat contine 500 mg paracetamol, 65 mg cofeina. Ambalajul contine 12 comprimate. Panadol contine paracetamol - analgezic (combate durerea) si antipiretic (reduce febra). Panadol nu irita stomacul. Comprimatele au forma alungita, fiind usor de inghitit. Panadol Extra contine o combinatie de doua substante active: paracetamol (combate durerea) si antipiretic (reduce febra) si cofeina care asigura o ameliorare suplimentara a durerii. Panadol Extra nu irita stomacul. Panadol pentru sugari si copii calmeaza durerile care insotesc aparitia dintilor, durerile de gat, durerile de dinti si reduce febra adesea asociata cu raceala, gripa si bolile infectioase ale copilariei, ca varsatul de vant, tusea convulsiva, pojarul si oreionul. Se recomanda sugarilor si copiilor pana la varsta de 12 ani, dar nu se va administra sugarilor sub varsta de 3 luni fara avizul medicului. Comprimatele Panadol Extra calmeaza rapid si eficient durerile de cap, migrenele, durerile de spate, durerile de dinti, durerile reumatice si musculare, durerile menstruale. Panadol Extra, de asemenea, amelioreaza disconfortul din raceli, gripa, dureri de gat si scade febra. )))Doze si mod de administrare Recomandari privind administrarea: O lingura de dozare este inclusa in interiorul ambalajului. Varsta copiilor - doza Sub 3 luni - numai la recomandarea medicului De la 3 luni la 1 an - de la 1/2 pana la 1 lingura doza de 5 ml De la 1 la 6 ani - la 1 pana la 2 linguri doza de 5 ml De la 6 la 12 ani - de la 2 pana la 4 linguri doza de 5 ml Daca este necesar se repeta doza la fiecare 4 ore. A nu se depasi 4 doze in 24 de ore. Adulti: se recomanda 2 comprimate de 1-4 ori pe zi. Administrarea nu se repeta la un interval mai mic de 4 ore. A nu se depasi 8 comprimate in 24 de ore. Copii (intre 6 si 12 ani): se recomanda 1/2 comprimat pana la 1 comprimat de 1-4 ori pe zi. A nu se administra mai mult de 4 comprimate in 24 de ore. A nu se administra copiilor mai mult de 3 zile fara avizul medicului. A nu se administra copiilor sub varsta de 6 ani fara avizul medicului. Daca simptomele persista, consultati medicul. A nu se depasi doza stabilita. In cazul depasirii dozei recomandate, consultati imediat medicul, chiar daca nu va simtiti rau. Panadol Extra: aduti: se recomanda 1-2 comprimate de 1-4 ori pe zi. Administrarea nu se repeta la un interval mai mic de 4 ore. Nu se vor administra mai mult de 8 comprimate (4 doze) in 24 de ore. Panadol Extra nu este recomandat copiilor sub varsta de 12 ani. Daca simptomele persista consultati medicul. A nu se depasi doza stabilita. In cazul depasirii dozei recomandate, consultati imediat medicul, chiar daca nu va simtiti rau. )))Contraindicatii A nu se administra concomitent cu alte produse care contin paracetamol. Daca sunteti alergic la paracetamol, nu luati Panadol. )))Masuri de precautie A nu se depasi doza recomandata. Daca simptomele persista, consultati medicul. A nu se administra copiilor mai mult de 3 zile fara a consulta medicul. Pentru sfaturi referitoare la medicament, consultati farmacistul. A nu se administra sugarilor sub varsta de 3 luni fara avizul medicului. Nu lasati medicamentul la indemana copiilor. Nu este recomandat sugarilor sub varsta de 3 luni. In cazul unor afectiuni renale sau hepatice grave sau in cazul administrarii altor medicamente (metoclopramid, domperidon, colestiramina) consultati medicul inainte de a lua Panadol. In cazul unui tratament cu anticoagulante, daca aveti nevoie sa luati zilnic un analgezic pe o perioada indelungata, puteti sa luati in mod ocazional paracetamol. Daca sunteti insarcinata, consultati medicul inainte de a lua Panadol. ))) Reactii adverse Efectele secundare ale paracetamolului sunt rare. Pot sa apara reactii alergice, de exemplu eruptii cutanate. Consultati medicul in cazul oricaror efecte nedorite. Pot sa apara reactii alergice, de exemplu eruptii cutanate. Consumul excesiv de ceai sau cafea concomitent cu administrarea Panadol-ului Extra poate produce iritabilitate sau nervozitate. Conditii de pastrare: A se pastra la loc racoros (sub 25 grade Celsius). A se feri de lumina. A nu se congela. Data expirarii: nu utilizati medicamentul dupa data expirarii indicata pe ambalaj. Nu lasati medicamentul la indemana copiilor.
1px
<< Inapoi la lista de prospect-medicamente